Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slovo závěrem

Každé internetové stránky jsou zajímavé, pokud jsou živé, aktuální, poučné a přinášejí stále něco nového, neznámého, nebo i  dříve známého, ale už zapomenutého, prostě pokud osloví návštěvníka pokaždé jinak...

Obracím se proto na Smrdováky i přátele ze Sázavky s prosbou: máte-li co doma zajímavého, podělte se o to s ostatními. Rád přijmu a zveřejním cokoli. Nejlepší je  vše poslat v elektronické podobě

Děkuji.

Pokud někoho tyto stránky zaujaly, jenom dobře!

 

Má-li někdo dokumenty či fotografie, o kterých si myslí, že by měly co říci i ostatním, rád je zveřejním.

 

Ke kontaktu použijte níže uvedený "Komentář"

 

Děkuji a těším se na spolupráci

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

František Michálek

(B.Richtrová Michálková, 11. 11. 2017 19:59)

Při pátrání po svých předcích mi pomohly i vaše stránky a stránky rodiny Šemíků. Jsem praneteří pátera Františka Michálka, který v roce čihoštského zázraku působil ve Smrdově. Je mi líto, že jsem se o všem dozvěděla tak pozdě. Narodila jsem se v roce 1959 a s dětmi s námi rodiče ani prarodiče o těchto událostech nemluvili. Asi se báli. Jen mi je nyní už jasné, proč jsem se s obrovskými problémy dostala na gymnázium a na vysokou už ne. Přestože jsem se dobře vždy učila.

Re: František Michálek

(R. Šemík, 18. 11. 2017 13:14)

František Michálek na chvíle prožité s Josefem Toufarem vzpomíná:
„V roce 1948 o prázdninách jsem se s Josefem setkal poprvé. Na
dvorku fary štípal dříví, hned toho nechal a říkal: ‚Teď ti ukáži, proč
mne ze Zahrádky přeložili sem.‘ Přinesl dva schematismy a ukazoval
a ukazoval, kolik lidí se vrátilo do Církve svaté, zvláště z řad mládeže.
Říkali o něm, že ze ziskuchtivosti působil ve dvou farnostech, ale jeho
to zmáhalo a sám tvrdil, jak rád by ukončil působení v sousední farnosti.
Za doklady matriční nikdy nic nechtěl. Svou upřímností a prostotou
dovedl získat všechny. I páni z okresu ho měli rádi a nesouhlasili s tím,
jak se s ním jednalo, až na jakéhosi Slámu. Pokud se týká Božích přiká-
zání, neznal kompromisu. Jednou mi řekl: ‚Víš, co se u nás stalo? Jeden
traktorista v neděli oral. Hned jsem to v kostele odsoudil, ale to není
všechno. Poslední den v roce to ještě jednou připomenu!‘ A jaký byl stav
jeho farnosti? O tom jsem se přesvědčil na velikonoční svátky roku
1949. To jsme se vyměnili a já ve středu jsem u něho zpovídal celých
5 hodin a na Zelený čtvrtek ještě 2 hodiny.“

Husovi

(Hanka, 13. 11. 2017 14:19)

Dobrý den, dělám s přítelem rodokmen jeho rodiny a našla jsem, že Jan Husa se spojil sňatkem s Alžbětou Šemíkovou a měli dceru Alžbětu a dál nic :-(. Mohu se prosím zeptat jestli nějaké spojení nemáte vy? Dostali jsme se do roku 1893 Vácslav Husa a dle matrik tam byl i jeho otec Josef a děda Tomáš.

Re: Husovi

(Husovi, 16. 11. 2017 21:53)

Dobrý den. Předpokládám, že jste listovala na mém blogu. Když si zadáte https://semikovi.blogspot.cz/search?q=husa, zjistíte, že v roce 1773 byl ve Smrdově Pavel Husa z č. 11 rychtářem. Ve stejné době Jan Husa a Alžběta, rodem Šemíková, patrně žili v Leštině.

Re: Husovi

(Husovi, 16. 11. 2017 21:53)

Dobrý den. Předpokládám, že jste listovala na mém blogu. Když si zadáte https://semikovi.blogspot.cz/search?q=husa, zjistíte, že v roce 1773 byl ve Smrdově Pavel Husa z č. 11 rychtářem. Ve stejné době Jan Husa a Alžběta, rodem Šemíková, patrně žili v Leštině.

něco z kronik

(J.Zadina, 20. 9. 2017 15:19)

Ahoj Járo, už jsem dlouho nekoukal na tyto stránky a ještě bych měl asi 3 fotky z archivu - jak se dostali Zadinovi (posléze se i tam narodil můj děda) na hospodu č.p.46. Možná to osvětlí i další vztahy se Zadinovými č.9 a původně Zajícovými na zmiňované hospodě.
Teď nějak nevidím jak a kam Ti je poslat.
Josef

Doležalovi ze Smrdova

(Anna Doležalová, 24. 2. 2015 19:29)

Dobrý den,
před časem jsem zdědila protektorátní opisy z matrik po mém dědovi a sepisování předků mě zavedlo až do Smrdova a na váš úžasný web, kde jsem se toho tolik zajímavého dozvěděla!! Protože se v mých opisech často objevuje příjmení Havel, hned jsem kontrolovala možnou příbuznost! Ale nic jsem nevyčetla :) Dále mám v rodokmenu jistého Tomáše Zmrhala a Myšičkovi. Ale nejvíce mě překvapilo, když jsem si přečetla váš článek o berní rule z roku 1654 a objevila jsem jméno Martin Doležal. Ano, a to byl impuls pro hlubší pátrání - chtěla bych zjistit, zdali to byl můj předek či nikoli. Děkuji za inspiraci a motivaci, nebýt těchto stránek, asi bych ses do genealogie nikdy nepustila!

Re: Doležalovi ze Smrdova

(Admin, 24. 2. 2015 21:32)

Zdravím,
velice mne potěšilo uznání a pochvala těchto stránek za což děkuji. Já sám mám mezi svými předky i příslušníky rodu Zmrhalů, Havlů a samozřejmě Myšičků. Jsou to starobylé evangelické rody a jejich potomci žijí v Sázavce (dřive Smrdovu) dodnes. (Genealogie rodu Havlů na těchto stránkách se však týká rodu vyznání katolického).
Pokud sdělíte nějaký kontakt, rád pošlu Vám další iformace.
Můžete i na můj meil mysickajaroslav@seznam.cz
Přeji mnoho úspěchů ve Vaší práci.

Rod Zadinů

(jiri.zadina@gmail.com, 16. 3. 2014 16:42)

Dobrý den,jelikož se jmenuji Zadina tak mě zaujala Kronika rodu Zadinů.Pocházím z Radostína okr.Havl.Brod kde Ještě dnes žije několik rodin tohoto jména.Zajímalo by mě,jestli nejsou v kronice nějaké zprávy o tom že by Zadinové ze Smrdova s těmi V Radostíně byli v nějakém příbuzenském vztahu.
Můj děda se jmenoval Josef Zadina.
Děkuji. S pozdravem Jiří Zadina

Re: Rod Zadinů

(Admin, 16. 3. 2014 18:36)

Rodin Zadinů je v Sázavce několik, snad se někdo ze Zadinů ozve...

Re: Rod Zadinů

(Jos. Zadina, 16. 12. 2014 13:28)

Zdravím, kdysi mně rodiče, když jsem byl malý (kolem roku 1960) říkali, že nějaké vzdálené příbuzné v Radostíně, či Sedletíně máme, ale v jakém poměru, to už opravdu nevím - jedině až bude digitální Zámrsk, tak snad se něco dozvíme.

Re: Re: Rod Zadinů

(Roman Šemík, 27. 12. 2014 18:17)

Pokud znáte datum (alespoň rok) nar. dědy, požádejte v Havl. Brodě na úřadu o nahlédnutí do matriky narození. To vás dovade o dvě generace zpět...

Prosba o kontakt

(Jiří Tesař, 26. 12. 2013 14:29)

Přeji dobrý den,
čistě náhodou jsem při pátrání po obci Smrdov narazil na Vaše krásné a zajímavé stránky a tak mě napadlo, že Vás poprosím o pomoc.Dne 27. 2. 1897 se provdala sestra mého dědy do Smrdova za Josefa Zlatu do čp.33.Prosím Vás o informaci zda je ještě tento rod u Vás ve vsi a pokud ano ,zda by nešlo získat kontakt na někoho od nich. Děkuje a zdraví Jiří Tesař

Re: Prosba o kontakt

(admin, 27. 12. 2013 10:38)

Dobrý den, na čp. 33 Zlatovi nebydlí, je-li jaká spojitost mezi Vášimi předky a současnými majiteli, nevím. Snad se někdo další ozve...

Re: Re: Prosba o kontakt

(admin, 2. 1. 2014 19:41)

Propátral jsem tyto stránky, v kronice rodu Zadinů je mj. uvedeno, že Jan Šemík se podruhé oženil s Annou Zlatovou z čp. 33. Doporučuji proto kliknout na odkaz na těchto stránkách "Šemíkovi - (blog)", kde se pan Šemík podrobně zajímá svými předky

Re: Prosba o kontakt

(Roman Šemík, 3. 1. 2014 14:31)

Koukněte se na http://semikovi.blogspot.cz/2012/12/ze-smrdova-do-rozsochatce.html. Jan Zlata z našeho "rodového propletence" byl pravděpodobně bratrem Josefa Zlaty.

Re: Prosba o kontakt

(Jos. Zadina, 1. 10. 2014 13:11)

Zdravím, pokud si ještě vzpomínám, tak na č.33 žila za mého mládí pí Zlatová (myslím, že svobodná do stáří) a dodnes tam žijí a bydlí Fouskovi, také tam žili kdysi Zadinovi, ale nebyli jsme příbuzní.
Zdravím, JZ

Pátrání po Janu Zajíci, hostinském ze Smrdova

(Vladimír Zajíc, 3. 11. 2013 19:18)

Dobrý den,
i já musím vyslovit uznání Vašim krásným a přehledným stránkám, na které jsem se dostal při pátrání po osudu mého prapraděda Jana Zajíce. Jedná se o rodáka ze Žleb, který přišel do Smrdova kolem roku 1831 a zde zakoupil a s rodinou provozoval zájezdní hostinec. K dispozici však mám pouze dva písemné záznamy; z oddací matriky Třech Dvorů u Kolína z roku 1851, potvrzující, že jeho syn (můj praděd) Bedřich Zajíc předložil coby ženich povolení od ouřadu civilního obce Smrdovské ze dne 23.1.1851 a z matriky zemřelých ze Žleb z 24.3.1889, potvrzující úmrtí ve věku 50 let Antonie Zajícové, dcery Jana Zajíce, hostinského ze Smrdova. Je možné, že jeho dalším synem byl i John Zajíc, který dle informace z Vašich stránek odešel v roce 1876 ze Smrdova do Ameriky. Pokud by bylo možné u Vás dohledat jakékoliv další údaje o osobě Jana Zajíce a členů jeho rodiny, budu Vám vděčný za každou zprávu. Předem děkuji a zdravím.
Vladimír Zajíc, e-mail: Zajic.Vladimir@seznam.cz, tel.739 249 683

Re: Pátrání po Janu Zajíci, hostinském ze Smrdova

(Jan Zajíc, 16. 11. 2013 23:30)

Stopa z Ameriky. http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=43093091
Manželka Jana Zajíce, se kterým měla syna Jana (Johna), ovdověla. Ještě v Čechách se roku 1867 podruhé vdala za Michala Štrobla. V roce 1876 se vydali do USA.

Hostinský Jan Zajíc

(Admin, 3. 11. 2013 20:46)

Děkuji za pochvalu. Co já pamatuji, (jsem narozen v r. 1951) tak se příjmenní Zajíc ve Smrdově nevyskytovalo. Hospody byly ve Smrdově tři (nepočítaje v to nálevny u židovských obchodů), ale ani o jedné nemám informaci, že by se tam vyskytovalo jméno Zajíc. Třeba se někdo ze Smrdováků ozve. Pokud se něco dozvím, dám vědět.